Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Kupujesz piec kominkowy? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!
(2017-12-28)

Piece kominkowe sÄ… Å›wietnym rozwiÄ…zaniem w przypadku koniecznoÅ›ci docieplenia jednego pomieszczenia. Nowoczesne piece kominkowe zwykle sÄ… nie tylko taÅ„sze od tradycyjnych kominków, ale również prezentujÄ… siÄ™ nie mniej efektownie, dziÄ™ki czemu mogÄ… stać siÄ™ niebanalnÄ… ozdobÄ… wnÄ™trza.

kupujesz-piec-kominkowy.jpg

Piec kominkowy, popularnie zwany kozÄ…, coraz częściej uznawany jest za bardzo dobrÄ… alternatywÄ™ dla kominka. Na jego korzyść, oprócz bardziej przystÄ™pnej ceny czy niższej wagi w porównaniu do klasycznych wkÅ‚adów kominkowych, przemawia także różnorodność dostÄ™pnych modeli, co pozwala na dopasowanie pieca do wystroju danego pomieszczenia.

Rodzaje pieców kominkowych

W zależnoÅ›ci od materiaÅ‚u, z jakiego zostaÅ‚ wykonany korpus pieca kominkowego, możemy wyróżnić urzÄ…dzenia żeliwne i stalowe. Å»eliwne piece kominkowe w Castoramie czÄ™sto przybierajÄ… bogato zdobionÄ… formÄ™, przez co Å›wietnie sprawdzajÄ… siÄ™ w klasycznych czy rustykalnych wnÄ™trzach. Niektóre modele sÄ… też wyposażone w fajerkÄ™, na której można przykÅ‚adowo podgrzać wodÄ™ na herbatÄ™. Ponadto, palenisko w piecach żeliwnych można niekiedy wykÅ‚adać szamotem, co umożliwia zakumulować wytworzone ciepÅ‚o.

kupujesz-piec-kominkowy2.jpg

Z kolei stalowe piece kominkowe majÄ… z reguÅ‚y prostszÄ… stylistykÄ™, wiÄ™c doskonale pasujÄ… do nowoczesnych aranżacji, a z uwagi na materiaÅ‚, z którego sÄ… wykonywane – sÄ… również lżejsze niż modele żeliwne. Palenisko w urzÄ…dzeniach stalowych zazwyczaj zabezpiecza siÄ™ szamotem lub wermikulitem, co pozwala zapobiec deformacji pieca pod wpÅ‚ywem wysokiej temperatury. Dodatkowo, wermikulit umożliwia dopalenie siÄ™ spalin, dziÄ™ki czemu szyba pieca pozostaje dÅ‚użej czysta.

Jaką moc powinien mieć kominek?

DostÄ™pne na rynku piece kominkowe zwykle majÄ… moc od 2,5 do nawet 17 kW. Należy jednak pamiÄ™tać, że podana wartość to moc maksymalna, którÄ… urzÄ…dzenie utrzymuje przez krótki czas w trakcie swojej pracy. Przed podjÄ™ciem decyzji o zakupie danego modelu musimy zatem wziąć pod uwagÄ™ jego moc nominalnÄ…, która uzależniona jest miÄ™dzy innymi od typu i iloÅ›ci używanego drewna.

kupujesz-piec-kominkowy3.jpg

By prawidÅ‚owo obliczyć optymalnÄ… moc pieca kominkowego należy przyjąć, że na każde 10 metrów kwadratowych pomieszczenia o standardowej wysokoÅ›ci okoÅ‚o 2,5 metra potrzeba 1 kW energii cieplnej. Teoretycznie zatem w ofercie sklepów znajdziemy modele mogÄ…ce ogrzać nawet 150-170 metrowe wnÄ™trze, niemniej nie zapominajmy, że wartość ta zakÅ‚ada, iż dom czy mieszkanie jest prawidÅ‚owo ocieplone.

Paliwo do pieców kominkowych

W tak zwanych kozach najczęściej pali siÄ™ drewnem o wilgotnoÅ›ci wynoszÄ…cej okoÅ‚o 20 proc. Za najlepsze do pieców kominkowych uznawane jest kaloryczne drewno z drzew liÅ›ciastych, w tym brzozy, akacji, buku, klonu czy wiÄ…zu, choć niekiedy stosuje siÄ™ także brykiety drzewne lub pellet, czyli niewielkie paÅ‚eczki wytwarzane z odpadów drzewnych.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

DecydujÄ…c siÄ™ na zakup pieca kominkowego, pamiÄ™tajmy też, że zgodnie z przepisami musi on zostać podłączony do osobnego przewodu dymowego o odpowiedniej Å›rednicy. Co równie istotne, ze wzglÄ™dów bezpieczeÅ„stwa, posadzka pod urzÄ…dzeniem oraz w odlegÅ‚oÅ›ci okoÅ‚o 60 centymetrów od paleniska powinna być wykonana z materiaÅ‚ów niepalnych, takich jak pÅ‚ytki ceramiczne lub kamienne, blacha stalowa lub miedziana bÄ…dź szkÅ‚o hartowane.